Miközben mi a telefonjainkon és laptopjainkon dolgozunk, olvasunk vagy éppen szórakozunk, mások ennél sokkal nagyobb tudású számítógépekkel “játszadoznak”. Egyesek presztízsversenyt is csinálnak abból, hogy megépítsék a legnagyobb, leggyorsabb szuperszámítógépet, melyet már komolyabb feladatokra használnak mint egy pasziánszjáték.
A legfrissebb rekorderért az Egyesült Államokba kell utazni, ezen belül is Kaliforiniába, a Lawrence Livermore National Laboratory-hoz. A nukleáris, kémiai és biológiai fegyverekkel foglalkozó laboratórium az amerikai nemzeti atombiztonsági ügynökséggel, a HP-vel, valamint az AMD-vel közösen megalkotta a világ leggyorsabb gépét, melyet méltó módon El Capitannak kereszteltek el.
A nyitóképen is látható monstrum esetében sem a méret a lényeg, hanem az, mit tud. A gépek gyorsaságát másodpercenkénti számítási sebességben fejezik ki, “mértékegysége” pedig a FLOPS, mely röviden művelet/másodpercet jelent. Az El Capitan esetében ez a szám 1,742 exaFLOPS, azaz a számítógép egy másodperc alatt 1 742 000 000 000 000 000 számítást végez el.
A laboratórium eredeti célja egy olyan gép volt, ami legalább megugorja a 1,5 exaFLOPS sebességet. Ezt bőven túlszárnyalták, ám szerintük ez is még csak a kezdet. A tervek szerint a rendszer csúcsteljesítménye elérheti a 2,79 exaFLOPS sebességet is majd.
De mire kell ekkora számítási teljesítmény? Az El Capitan nem lesz kihasználatlan: többek között nukleáris tesztek részletes szimulációi futtatják majd rajta, de jó motorja lesz a mesterséges intelligenciának is, melynek segítségével az új anyagok felfedezése, vagy épp a dizájnoptimalizálás terén is segítséget várnak tőle a szakemberek.