Magic Fehér Patrik 2025. 04. 07.

Tudományos felfedezésre még nem emlékeztek ilyen menő módon

A Panerai legújabb luxusóráján az idő csak mellékszereplő: a rendkívül bonyolult, ám látványos szerkezet a világot felforgató felfedezésnek állít emléket.

1610-ben Galileo Galilei teleszkópjával az eget kémlelte, főképp a Jupitert tanulmányozta. Az olasz tudós megfigyelte, hogy az égitest körül négy nagyobb hold is kering, és rájött, hogy közel sem biztos, hogy mindennek a Föld a középpontja: lehet, sőt, biztos, hogy gömb alakú bolygónk is csak kering valami körül. A felfedezést sokan eretnekségnek tartották, ám azóta persze kiderült, hogy neki volt igaza.

Ennek állított emléket a svájci Panerai, amikor megalkotta a Jupiteriumot. Csillagászati órájuk már első ránézésre is hihetetlenül komplex alkotásnak tűnik, zsenialitása azonban csak közelről látszik igazán.

A különlegesség ugyan Galileinek állít emléket, középpontba azonban a Földet helyezi. Ezt veszi körbe a Hold, a Nap, valamint a Jupiter a négy holdjával. Az üveggömbökön a csillagjegyek képei láthatóak. Mind az anyaghasználat (a talapzat mahagóniból készült), mind a dizájn lenyűgöző, de legmenőbb az, hogy

az égitestek pontosan abban a pozícióban tartózkodnak, ahol a való életben is megfigyelhetőek.

A Föld például 23 óra 56 perc 4 másodperc alatt tesz meg egy fordulatot tengelye körül, ahogy a való életben is. Ha a kézi felhúzású órát mindig felhúzzák, 2099-ig nem is kell foglalkozni az újrakalibrálásával, és a rendszer még a szökőéveket is képes kezelni. A gondozás még a lustább óratulajdonosoknak sem lehet nehézség, mivel a rendszerben négyméternyi rugó tárolja a járáshoz szükséges energiát – azaz elég csak 40 naponta felhúzni a szerkezetet.

Arról nincs infó, hogy a Jupiteriumból hány példány készül, vagy hogy valaha eladósorba kerül-e, de egy ilyen luxusóra semmiképp sem lehet olcsó.

Forrás: Panerai
Kép(ek) forrása: Hulton Archive/Getty Images