Magic Fehér Patrik 2025. 07. 21.

Félelmetesen pontos órát készítettek, ez nem fog késni

Arra várhatunk, hogy ez az óra akár egyetlen másodpercet is tévedjen: alkotói szerint erre leghamarabb 57,6 milliárd év múlva kerül sor.

Nem is volt olyan rég, hogy a First Classon bemutattuk azt a japán órát, mely alkotóik szerint tízmilliárd évig garantáltan tévedhetetlen. Már ez is nehezen felfogható, tekintve, hogy a Föld jelenlegi életkorának kétszeresére “vállaltak” garanciát a másodperces pontosságot illetően.

Akinek azonban valamilyen oknál fogva még ez sem elég pontos, az immár talál még fejlettebb eszközt. Az amerikai Nemzetközi Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) szakemberei 20 éven át készítettek egy olyan atomórát, mely minden eddigi pontossági rekordot felülmúl. Az ionóra

57,6 milliárd évig nem fog sietni vagy késni egy másodpercet sem.

Szemben a hagyományos atomórákkal, itt az óra járását nem egyetlen céziumatom rezgéséhez viszonyítják, hanem egy, egymásban összeköttetésben álló alumínium- és magnéziumionéhoz, ez eredményez mindent felülmúló pontosságot és stabilitást.

Félelmetesen pontos órát készítettek, ez nem fog késni

Maga az alumíniumion magas frekvencián és stabilan rezeg, de ezt lézerekkel nem lehet letapogatni, mint a cézium esetében. Ezért van hozzákötve a magnézium, mely segít az idő “leolvasásában”. A dolog persze elképesztően komplex, a rendszer például vákuumot és elképesztő hűtést igényel, a lényegi részeket pl. abszolút nulla fok (-273,15 Celsius-fok) környékére hűtik.

De mégis kinek kell ennyire pontos óra? Az ilyen eszközök a rekordhajszoláson túl arra jók például, hogy legyen internetünk és GPS-ünk, ugyanis az ilyen rendszerek lehalnak, ha nincsenek összehangolva az órák. A szuperpontos atomóra segítségével a kutatók szerint akár továbbfejleszthetőek a kvantumszámítógépek is, de a Föld gravitációs mezejének változásai is kvázi élőben megfigyelhetővé válik.

Forrás: NIST
Kép(ek) forrása: R. Jacobson/NIST