Kevés olyan olvasónk akadhat, akinek élete során nem volt magának vagy legalább egy családtagjának Casio órája. Bár a piezoelektromossággal „izgatott” kvarckristályra épülő szerkezetet 1969-ben egy másik japán márka, a Seiko mutatta be karórában, a Casio lett az, amely egy évtizeddel később, az olcsóbb műanyag tokozás bevezetésével százmilliók – ha nem milliárdok – számára tette elérhetővé megbízható, praktikus, sokfunkciós, végtelen stílusban beszerezhető időmérőket.
Cigarettaszipkával indult
Persze a Casio története sem az 1980-as évtizeddel indult, a múlt messzebbre nyúlik vissza. A céget Japán második világháborút követő újjáépítése, modernizálása során, 1946-ban alapították a Kasio testvérek, első termékük cigiszüneteket „kiiktató” szipkás gyűrű volt.
Ennél persze komolyabb ambíciói voltak a cégnek, hamarosan már számológépet is gyártottak, 1957-ben jelent meg az első ilyen modelljük, a nevet is ekkor változtatták a nyugaton kiejthetőbb Casióra. A 160-as években tovább folyt a számológépek tökéletesítése, a Casio Mini volt a világ első személyi zsebszámolója, 1974-ben pedig a karórák piacára is beléptek.
Első modelljük, a Casiotron QW02-10 volt, amely addig nem látott szintre emelte a kvarctechnológiát, a folyadékkristályos digitális kijelző ugyanis a hónapot és a napot is automatikusan megjelenítette. Európában két évvel később mutatkozott be a Casio óragyártóként, a Casiotron X-1 is világelső volt, hiszen stopper, visszaszámláló, és világidő-funkcióval is rendelkezett.
Csuklókamerától a a barométeres GPS-ig
Ezek a korai Casiók még igen drágák voltak, az első modell ára korabeli japán kezdő havi fizetésnek felel meg, de 1978-ban a japán gyártó megtalálta a piac letarolásának kulcsát: az 1978F-100-as modell olcsó és igen praktikus műanyag tokot kapott, ez lett a mindenki által ismert Casiók archetípusa.
1983-ban aztán a cég egyik legnagyobb dobása, az azóta almárkává fejlődött G-Schock is megjelent, a 200 méteres vízállóságot, és ami a legfontosabb, a karórák addigi legnagyobb mumusát, az ütéseket, eséseket is gond nélkül bíró forradalmi modell utódaiból mára messze több mint 100 millió darabot értékesítettek.
Az innováció folyamatos volt a Casiónál, 1983-ban érintőképernyős számológépes (TC-500), valamint az első napelemes órát (W-27-es). 1986-ban köridő-memóriás sportóra, ’87-ben pulzusmérős, ’89-ben barométeres, időjárás-előrejelzést kínáló modell jelent meg,
Ekkoriban mutatták be a Casio legnagyobb sikerű, ma is változatlan formában (is, hiszen számtalan színváltozata van) órája, az Fw-91-es, sokak szerint a tökéletes kis karóra, mely pont azt tudja, amit kell, és semmi mást, ami nem. A könnyű, egyszerű, de strapabíró modellnek kizárólag a fekete színű alapkiadásából több mint 100 millió darabot adtak már el.
Amikor még nem lapult a zsebünkben a mobil, máshogy kellett őrizgetnünk a telefonszámokat, erre kínáltak lehetőséget a DataBank-órák, melyek közül a csúcs kétségtelenül az 1991-es, teljes pontmátrixos, érintőkijelzővel szerelt VDB-1000-es volt. ’92-ben a világ első optikai vérnyomásmérővel felszerelt modelljét is bemutatták (BP-100), egy évvel később pedig megjelent a tévétávirányítóként is használható CMD-10-es.
1994-ben a Casio piacra dobta az ATC-1100-ast, a világ első karóráját, amely egyszerre méri a magasságot, légnyomást, irányt és hőmérsékletet (ún. ABC), és ugyanebben az évben elkészült a női csuklókra szánt kisebb G-Shock is, az első Baby-G is.
Az ezredforduló környékén megszületett a hangrögzítő funkcióval rendelkező DBC-V50, a világ első beépített GPS-szel ellátott sportórája (PRT-1GPJ), a világ első MP3 lejátszására alkalmas karórája (WMP-1), valamint a bolygó első csuklókamerával ellátott időmérője (WQV-1) is.
2012-ben a Casio előállt a világ első Bluetooth-kapcsolatos órájával is, ez a funkció egyébként az elmúlt néhány évben egyre több modellbe – elsősorban, de nem csak G-Shockokba – bekerült, így a rádiójeles pontosítás (Multiband 5/6 – mert ilyen is sok Casióban elérhető) helyett a telefonról garantáltja a mindig pontos időkijelzést, természetesen a beállítások egyszerűbb kezelése és az értesítések órára küldése mellett.
Bár a Casio jó ideig távol tartotta magát a fitnesz-okosóráktól, szintén néhány éve megjelentek modelljeikben a különböző biometrikus és fitneszfunkciók – pulzusmérő, gyorsulásmérő, lépésszámláló (pl. GBD-H1000).
Ünnepi órák
„Túlzás nélkül állítható, hogy 50 év elég volt arra, hogy ma már a világ minden pontján ismerősen cseng ez a márkanév, ha megbízható, vagy elnyűhetetlen, vagy akár divatos vintage karórákról van szó. A Casio bebizonyította, hogy innováció is képes olyan hozzáadott értéket adni, ami felveheti a versenyt a tradicionális svájci órák egyeduralmával” – hangsúlyozta Nagy Sándor, a Casio termékmenedzsere a nemrégiben a fél évszázados születésnap alkalmából a hazai forgalmazó, a Fast Hungary Kft. sajtórendezvényén.
Az eseményre a hazai piacon kapható mintegy 500 különféle Casio-modell (a Vintage-től a G-Shockokon keresztül a hétköznapi analóg számlapos, és a minőséget és eleganciát megfizethető csomagban kínáló Edifice-ekig) mellett egy „különleges vendéget” is elhozott, méghozzá a cikk elején említett első Casiotron jubileumi újrakiadását.
Kattints a képre, galéria nyílik!
A szintén acéltokos, formájában, kiállításában az őst idéző órába (TRN-50) persze modern tartalom és funkcionalitás került, a pontos idő és dátum kijelzése mellett 5 ébresztő, 39 városos világidő, stopper, visszaszámláló is akad benne, ráadásul napelemes töltéssel (Tough Solar), rádiójeles pontosítással és okostelefonos Bluetooth-kapcsolódással is rendelkezik. Hátlapján a jubileumra utaló gravírozás látható, valamint a sorozatszám, ugyanis 4000 darabos limitált kiadásról van szó, melyből hazánkba egyetlen darab jutott.
Az ünnepi óra – egyelőre – nem eladó, a hazai jubileumi rendezvények „sztárvendége”, később, talán a hivatalos, novemberi születésnap környékén kisorsolják, esetleg jótékony céllal elárverezik majd.