Régen bizonyított tény, hogy a nagy mennyiségű hasi zsír több negatív következménnyel jár: hatása a magas vérnyomás kialakulásában, a 2-es típusú cukorbetegség megjelenésében, a keringést érintő betegségek esetén is jól dokumentált.
Most egy friss kutatásban pedig újabb negatív hatást fedeztek fel, összefüggésbe hozták a krónikus fájdalommal.
Ausztrál kutatók az UK Biobank adatait vizsgálták 32 409 olyan személynél, akiknél MRI-vizsgálatot végeztek a hasi régióban a zsírlerakódások felmérésére. Ezeket a pácienseket a vizsgálatok idején megkérdezték a hátukban, nyakukban, vállukban, csípőjükben, térdükben vagy “az egész testükben” jelentkező, három hónapnál hosszabb ideje fennálló fájdalomról is.
Ebből a csoportból 638 páciensnél két évvel az első MRI-vizsgálat után újra elvégezték az elemzést.
Az eredmények azt mutatták, hogy összefüggés van a hasi zsírlerakódás és a krónikus fájdalom előfordulása között. A kutatók a zsigeri zsírszövet (VAT), a bőr alatti zsírszövet (SAT) és a fájdalom kombinációjából alkotott arányt használták.
“A hasi zsírszövet összefüggésbe hozható a krónikus mozgásszervi fájdalommal, ami arra utal, hogy a túlzott zsírlerakódások szerepet játszhatnak a többszörös és kiterjedt krónikus mozgásszervi fájdalom kialakulásában” – jegyezték meg a kutatók.
Bár ez egy megfigyelésen alapuló, kis mintás vizsgálat volt, 55 éves átlagéletkorú résztvevőkkel, az eredmények arra utalnak, hogy szükség van egy szélesebb körű és hosszú távú kutatásra a hasi zsír és a kiterjedt krónikus fájdalom közötti összefüggés vizsgálatára. Ez az első alkalom, hogy ezt az állapotot a derékbőség méretével, nem pedig az általános testsúllyal hozták összefüggésbe.
Szerencsére erre a problémára ma már van jó megoldás: a derékbőség csökkentése, azaz a fogyás segíthet enyhíteni számos krónikus fájdalmat, ahelyett, hogy gyógyszerekkel kellene kezelni az egyes területeket. Tehát a pirulák helyett a rendszeres mozgás, a tudatos, helyes étkezési szokások bevezetése, az alkoholfogyasztás, dohányzás elhagyása lehet a megoldás, ha sörhas mellé krónikus fájdalom is párosul.
A reális célok kitűzésében, azok megtervezésében egészségügyi szakemberek nyújthatnak segítséget. A testtömeg rendszeres ellenőrzése és a közvetlen környezet (család, közeli barátok) támogatása is hozzájárulhat a célok eléréséhez.