Magic zsolthorvath 2024. 12. 22.

Az ország, ahová te is szeretnél elutazni

Ha azt mondjuk Új-Zéland, a legtöbb embernek felcsillan a szeme. A bakancslistás országban jártunk, mutatjuk, mit érdemes ott csinálni.

36 óra utazás: ennyi idő kellett, hogy eljussunk Magyarországról Új-Zélandra. Elsősorban testvérlapunk, a Vezess miatt utaztunk a szigetországba, hogy kipróbáljunk több különleges Lexus-modellt. Ám ha már így alakult, megtoldottuk egy kissé a programot, hogy megmutathassunk nektek néhány a First Classra illő érdekességet a távoli országról.

Ha kimondjuk, hogy Új-Zélandon jártunk, tízből tíz ember pozitív irigységgel kérdez róla . Valahogy minden ismerősünk vágyik abba az országba – már értjük, miért.

Új-Zéland közel 18 ezer kilométerre van Magyarországtól, a hagyományos úti célokat tekintve ennél messzebbre talán nem is lehet utazni hazánkból. Dubaj, Szingapúr, Sydney érintésével jutottunk el oda. A repülőjegy 450 -900 ezer forint között változik jelenleg. Új-Zéland lényegében két nagyobb szigetből (északi és déli) áll, de összességében 700 sziget tartozik hozzá.  Mi a déli szigeten jártunk, amelyet Queenstownból indulva fedeztük fel. Látva, hogy mennyi látnivaló van, érdemes több hétre utazni, nekünk sajnos kevesebb jutott, de igyekeztünk minél többet belesűríteni.

28 fotó megtekintése

Jelenleg közel 5,5 millióan laknak a hazánknál nagyjából háromszor nagyobb területű országban; a lakosság közel 70 százaléka Európából származik, az őslakos maorik 18 százalékot tesznek ki. 

Gyakorlatilag a Föld túlsó oldalára utaztunk, a déli féltekére, ahol az évszakok fordítottan sorakoznak. Novemberben így a tavasz végébe érkeztünk, éjszaka még hűvössel, nappal 16-20 fokos hőmérséklettel és sok napsütéssel.  Queenstownban a nyár a főszezon, de síelés miatt is sokan utaznak ide.

A mindössze 18 ezer fős város és környéke 1,2 millió turistát szolgál ki évente. Látszólag az egész régió a turizmusból él, de a mezőgazdaság is jelentős, elég, ha csak a borra, a gyapjúra gondolunk.  Nem is véletlen, hogy utazásunk során sokfelé láttunk birkanyájakat.

Típikus Új-Zélandi látvány. Bírkák a mezőn, háttérben a hegyek

Tipikus új-zélandi látvány. Birkák a mezőn, háttérben egy tó és a hegyek

Új-Zéland egyértelműen a természeti szépségek kedvelőinek ideális. Nem állíthatjuk, hogy olyasmit kínál, ami a világon máshol nem látható, de olyan, mint egy természeti múzeum, ahol egybegyűjtöttek sok mindent, ami egyedülállóvá teszi. Szubtrópusi erdők, gleccserek, tavak, folyók, hófödte, sziklás és erdős hegyek, fjordok, vulkánok és széles mezők is felfedezésre várnak.

Ezek megismerése lehet vonzó az ide utazóknak, de az aktív pihenésre vágyók is ideális környezetbe kerülnek, ennek azonban megkérik az árát.  Talán elég, ha annyit mondunk, hogy a bungee-jumping is innen származik, de raftingolni, szörfözni, barlangászni és síelni is lehet, és a motorral hajtott dolgok sem maradnak ki. Kezdjünk is egy ilyennel!

Sokfelé kínálják az úgynevezett  jet boat-élményt, amely szólhat egyszerűen a száguldásról, vagy összeköthető a természet megismerésével, ahogy mi is tettük. Bepattantunk a Lexus által biztosított LBX-be (itt megismerheted), és szemgyönyörködtető úton elautóztunk Queenstownból a Wakaptipu-tó partján Glenorchyig, ahol a tó összeér a Sötét folyóval.

A Lexus LBX, amellyel többek között autóztunk egy olyan western jellegű épület előtt parkol, amelyből többfelé látni Új-Zélandon.

A Lexus LBX, amellyel többek között autóztunk, egy olyan western jellegű épület előtt parkol, amilyet többfelé is látni Új-Zélandon.

Bal oldali közlekedés van, amelyhez alkalmazkodni talán itt a legkönnyebb, mert ebben az időszakban viszonylag kevés a turista, így összességében autót is ritkán látni az országutakon. Bár izgalmas, kanyargós utak jellemzik a déli szigetet, az autózás élménye háttérbe szorul mert a tó és a hegyek egymásba kapcsolódó látványa elvonja figyelmünket.  

Glenorchynál ér össze a Wakaptipu-tó a Sötét folyóval, innen vágtunk neki a kalandnak, amely a lélegzetelállító táj és az izgalmas utazás egyedülálló kombinációját nyújtja, miközben eljutunk a Mount Aspiring Nemzeti Parkba – az UNESCO Világörökség részévé nyilvánított területre.

100-zal hasít a vízen a sugárhajtású motorcsónak

A sugárhajtóműves csónakokat két darab V8-as motor hajtja, azaz 2×420 lóerő felel a száguldásért a néhol mindössze 10 centi mély kristálytiszta folyómederben, akár 100 km/órával, sziklák és fatörzsek között. Gyorsan változó táj vár, amelyet a túravezetők történetei keletnek életre. A vezető 360 fokos fordulókkal teszi színesebbé és vizesebbé az élményt, még jó, hogy kapunk vízálló kabátot.

Glenorchy környékét sokan ismerhetik már, még ha nem is tudnak róla, hiszen olyan filmekben szerepelt ez a különleges táj, mint az X-Men kezdetek: Farkas, A Narnia krónikái és nem mellesleg a Gyűrűk ura-trilógia.

Peter Jackson legendás filmjeinek jeleneteit látva azt hihetnénk, hogy biztosan CGI, vagyis számítógéppel rajzolták, de nem, Új-Zélandon forgatták, több mint 150 helyszínen dolgoztak. Mi is részt vettünk egy túrán, amelyen Quenstown környéki filmhelyszíneket járta be. Az északi szigeten van Hobbitfalva, itt a Gyűrűk ura-filmek lenyűgöző jeleneteiből vettek fel. A legtöbb alpesi helyszínnek, például a Ködhegységnek és Gondornak a hátteréül az itteni hegység, a Remarkables szolgált, de Vasudvard és a pelenor-mezei csata helyszínét is bejárhatjuk.  És ez csak pár a helyszínek közül, amelyek az életben is olyan festőiek, mint a filmvásznon.

A Gyűrűk Ura túra helyszíneit kis tábla jelöli

A Gyűrűk ura-túra helyszíneit kis tábla jelöli

Szépségét az időjárásnak is köszönheti a táj, hiszen rengeteg csapadék hullik, egyes helyeken évente több mint kétszáz napon is esik. Ez nemcsak a növényeknek kedvez, de a hegyek között rengeteg gleccser keletkezik, vagyis olyan jégtömeg, amely hóból alakul ki, és a gravitáció hatására lassan csúszik lefelé a jellegzetesen U keresztmetszetű völgyekben. A legtöbb gleccser a Déli-szigeten alakult ki, de 18 kisebb gleccser található az Északi-sziget magasabb hegyein is.

Nem hagytuk ki az élményt, hogy élőben is láthassuk. Helikopterbe ültünk, hogy megközelítsük az egyiket, sőt, a közelében le is szálltunk, semmihez sem fogható élmény így megérkezni gyakorlatilag a világ végére. Útközben a világ leggyorsabban növő hegycsúcsa mellett is elrepültünk, amely a földmozgások miatt évente 15 mm-rel emelkedik. Letaglózó élmény sziklaszirtek között repülni.

Számos program kötődik helikopterekhez, síelés, kerékpározás, piknik, de esküvőt is szerveztek már hegycsúcsra

Számos program kötődik helikopterekhez, síelés, kerékpározás, piknik, de esküvőt is szerveztek már hegycsúcsra

Új-Zélandon számos programot kínálnak a helikopterekhez kötve, a miénkhez hasonlón kiránduláson túl akár pikniket egy másként elérhetetlen helyen, de hegyi bringázáshoz vagy síeléshez is segítséget nyújtanak egy fuvarral a csúcsra. Sőt, van olyan kínálat is, ahol a golfozót viszik a magaslaton kialakított lyukhoz. Számos kirándulást hirdetnek kisrepülővel is, de nemcsak azért, hogy a magasból lássuk a csodás tájat, közlekedési eszközként is szerepel, többek között például Milford Soundra.

A gyémánt a koronaékszeren – így írta le nekünk Milford Soundot egy helyi. A Tasmán-tengerhez kapcsolódó fjord Új-Zéland legnépszerűbb kirándulóhelye, közvetlenül az azonos nevű település közelében. 2008-ban a világ legjobb úti céljának választották a TripAdvisoron.  Sokan érkeznek ide az említett módon, kisrepülővel, majd szállnak hajóra, hogy bejárják a környéket. Az igazi luxuskivitelben a hajón alszanak kint a fjordon.

Mi autóval látogattuk meg, ami négy és fél órányi utazást jelentett Queenstownból. Mindez azonban jó alkalmat adott, hogy kitapasztaljuk a Lexus LM kényelmét (itt megismerheted). Hajnali kettőkor vágtunk neki a túrának így a csapat fele a luxusbuszban kínált hátsó ülések alvópozícióját is tesztelhette. A komfortot a hibrid hajtás csendes üzeme segítette, a sofőr viszont az autó formájához képest izgalmas vezetést kínáló futóműnek és kormányzásnak örülhetett.

A Lexus LM kényelmes különösen kiemeli a hagyományos autók közül hosszú utazásokon

A Lexus LM kényelmes különösen kiemeli a hagyományos autók közül hosszú utazásokon

Jó észben tartani, hogy Új-Zéland ezen része is ritkán lakott terület, így benzinkútból nincs túl sok, ahogy más szolgáltatásokból sem. Mi például a célunkig úgy autóztunk, hogy nem találkoztunk másik autóssal.

Azért keltünk éjszaka, mert kajakokkal fedezetük fel a 15 kilométeres fjord egy részét. A vizet 1200-1500 méteres hegycsúcsok veszik körbe, köztük az Elefánt és az Oroszlán, előbbi egy elefánt fejére hasonlít, utóbbi egy guggoló oroszlán alakját formázza. Letaglózó a nyugalom, ami körbeveszi az embert. A lapátok csapásait egy helyen zavarja meg robaj, de az is a természete erejét jelzi.

A Milford Soundon két állandó vízesés található, a nagyobbik a Lady Bowen, amely 162 méteres. Nevét Lady Diamantina Bowenről kapta, aki Új-Zéland ötödik kormányzójának felesége volt. A gleccserektől lezúduló vízesés biztosítja a város vízellátását és az elektromos energia előállítását. Viszonylag gyakori itt az eső és a viharok is, ilyenkor is lenyűgöző a látvány, de napsütésben a vízben tükröződő hegyek látványa az igazán fenséges. Aki tavasszal vagy ősszel látogat ide, nagyobb valószínűséggel láthat fókákat, delfineket és pingvineket is.

Milford Sound a legismertebb fjord Új-Zélandon

Milford Sound a legismertebb fjord Új-Zélandon

Nem csak a levegőből vagy a vízről fedezhetjük fel Milford Soundot, számos gyalogtúrán is részt vehetünk a környéken. Vannak többnapos programok, ezekre jó előre kell helyet foglalni, mert a hegyekben lévő szállások gyorsan betelnek.

Használhatjuk a lábunkat tekerésre is. Queenstownból indulhatunk akár kerékpárral is a környék felfedezésére, számos cég foglalkozik elektromos rásegítésű eszközök bérbe adásával, így egy nap alatt jelentős területet járhatunk be. Jól kiépített és kitáblázott utakon hajtva ámulhatunk.

Ha még többet mennénk, akkor a terepjós túra lehet jó választás. Lehet csapatni száguldásra termett buggyval, vagy hagyományos off-road-túrán is felfedezhetjük a hegyeket.  Mi utóbbira szavazatunk, hiszen az elérhető autóparkban szerepelt a Lexus GX is (itt megismerheted). A Toyota Land Cruiser unokatestvére állandó összkerékhajtással, felezővel, zárható differenciálművekkel és az Overtrail kivitelhez járó terepgumikkal biztosította, hogy könnyedén boldoguljunk, a kavicsos, meredek hegyoldalon és a vízi átkeléseknél is. Utunkat vadon élő szarvasok és az itt nagy számban tenyésztett birkák keresztezték, miközben eljutottunk egy hegyi kunyhóig, amely aranyásók telephelye volt a múlt században, ma viszont már modern kalandorokat fogad.

Színkavalkád jellemzi Új-Zéland déli szigetét

Színkavalkád jellemzi Új-Zéland déli szigetét

A vízzel egyébként nem csak kajakkal ismerkedhetünk. Számos folyón szerveznek rafting túrákat, de drótkötélpályás kalandokra is benevezhetünk. Sőt, jöhet a beltéri ejtőernyőzés élménye, VR-szemüveggel felturbózva.

Nemcsak a föld felett, de alatta is érdemes szépséget keresni Új-Zélandon. Mi a Te Ana nevű településen szálltunk hajóra, hogy felfedezzünk egy titokzatos föld alatti világot, amelyet a világító férgek tesznek izgalmassá.

Maga az út is élményszerű, hiszen a katamarán ekkora testű hajótól nem épp szokványos sebességgel száguld a vízen. Útközben olyan szubtrópusi növényzettel borított szigetek mellett haladunk el, amelyekről azonnal a Jurrasic Park képi világa jelenik meg előttünk. A flórával is megismerkedtet minket a túravezető, de a fő műsorszám a barlangban vár minket.

A maorik

Új-Zéland őslakosai a maorik, akik polinéziai származású nép. A maori szó saját nyelvükön normálisat, egyszerűt, természetest jelent. A maorik érkezését 1280-ra teszik, az előtt nem éltek emberek Új-Zélandon. A maori művészet egyik különlegessége a haka, amely polinéz elemekből építkező harci tánc. Az ellenfelek megfélemlítésére, kigúnyolására, a saját harcosok bátorítására szolgál, de létezik olyan is, amelyet köszönetként adnak elő.

A 2013-as népszámlálás idején új-zélandi lakosság 15%-a, nagyjából 600 000 ember vallotta magát maorinak. Forrás:wikipédia

Maori harcosok haka táncot járnak. Forrás: Getty Images

Maori harcosok haka táncot járnak. Forrás: Getty Images

A zubogó víz által kimosott föld alatti vájatban haladunk előre előbb lámpafénynél, majd csónakba szállunk, ahol csendben és teljes sötétségben haladunk beljebb. Mígnem feltűnik a csillagos ég. Azaz valami, ami annak látszik.  Több száz féreg fénylő csillogása teremt annyi fényt, hogy láthatjuk egymás kontúrját.

Az izzóférgek a farkukon keresztül bocsátanak ki fényt a biolumineszcenciának nevezett folyamattal, ezzel csalják a közelükbe a többi rovart, amelyek beleragadnak a féreg (amely igazából szúnyoghoz hasonló rovar) által készített ragacsos szálakba, miközben azt hiszik, a csillagos ég felé repülnek.

Queenstown kikötője önmagában is egy kis ékszerdoboz

Queenstown kikötője önmagában is egy kis ékszerdoboz

Érdemes nekünk is felnézni az égre éjszaka, hiszen Új-Zéland eltérő fekvése miatt egészen más csillagokat látni, mint hazánkban. Így a Göncölszekér  helyett a Dél Keresztje csillagkép  a legismertebb, ez mutatott utat az erre hajózó felfedezőknek is. A 13. században érkezett polinéziai bevándorlók után  Abel Janszoon Tasman holland felfedező volt az első európai, aki eljutott a szigetre, 1642-ben.

Mivel Új-Zéland távol fekszik minden más földrésztől, ez volt az utolsó nagyobb, emberi letelepedésre alkalmas terület, amit az emberiség meghódított. A hosszú elszigeteltség miatt az állat- és a növények különleges biodiverzitása alakult ki, számos csak itt élő fajjal. Ezek közül a legismertebbek a különleges madárfajok, amelyek leginkább azért érdekesek, mert nem tudnak repülni, hiszen a szigeten nem élt rájuk leselkedő ragadozó, ilyen madár a veka, a takahe és a kivi is. Utóbbi az ország nemzeti szimbóluma.

Új-Zéland nemzeti madara a kivi, nem tud repülni, olyan mintha testét tollak helyett inkább emlősökre jellemző ször borítaná. Forrás: Getty Images

Új-Zéland nemzeti madara a kivi, nem tud repülni, olyan mintha testét tollak helyett inkább emlősökre jellemző ször borítaná. Forrás: Getty Images

Új-Zéland különlegességet nem az emberi kultúra és annak hatása adja, hanem épp ellenkezőleg, az érintetlenül megóvott természeti látványosságok. Azok eredendő szépsége, nyugalma és ereje. Olyasvalami, amit itt, Európában már jóval kisebb területen tapasztalhatunk meg.