
Fél évtizeddel ezelőtt a Huawei fontos mobilmárkának számított világszerte, ám betette nekik a kaput, hogy 2019-ben megvonták a kínai gyártó termékeitől az Android-támogatást. Mára ugyan talpra álltak, és korrekt mobilokat gyártanak, fő exportcikkeik azonban világszerte a telefonokat kiegészítő okoskütyük lettek.
Kifejezetten okosóráik remekelnek: tavaly az év első háromnegyedében világelsők voltak, és a magyar piacon is elképesztő növekedéseket mutattak. Nem csoda hát, hogy elhozták hozzánk is a legfőbb terméküknek mondható Huawei Watch D2-t. Az órát korábban már felpróbáltuk, nemrég azonban hosszabb ideig is tesztelhettük, most pedig beszámolunk tapasztalatainkról.
Mint a First Class már akkor is megírta, az óra páratlan a maga nemében: ez egy orvostechnikai eszközként regisztrált vérnyomásmérő funkcióval felszerelt okosóra. A Huawei hivatkozik rá csuklón viselhető 24 órás vérnyomásmérőként is, de talán a legkorrektebb az lenne, ha egyfajta egészségmenedzsernek neveznénk az eszközt.
Kívülről ránézve azonban nem feltétlen vesszük észre, hogy ez más, mint a többi okosóra. Formája kifejezetten ismerős, az Apple okosóráit idézi a dizájn. A kialakítás elegáns: alumíniumkeret öleli a kijelzőt, a jobb oldalon egy koronával, valamint egy elektródaként is működő gombbal. A lényegi rész 48*38*13,3 mm-es, tömege pedig 40 gramm a szíj nélkül.
A képre kattintva galéria nyílik!
Ha a szíjat közelebbről megnézzük, már láthatjuk a turpisságot. Az egy szíj ugyanis rögtön kettő: kétféle méretben érkező, cserélhető gumiszíjon belül egy szilikonszerű anyagból készült, fix méretű második is található. Ez üreges, és ez alakul a vérnyomásmérő mandzsettájává, amikor felfúvódik.
A vérnyomásmérő használata előtt mindenképpen fontos az óra pontos beállítása. Ehhez a Huawei részletes útmutatót is készített, mind ábrás, mind online videós formában. Erre szükség van ahhoz, hogy később a hibahatáron belüli méréseket mindenki elvégezhesse, de jó hír, hogy ez a procedúra csak egyszeri, nincs újabb és újabb újrakalibrálás.
Dupla szíj, a belső a vérnyomásmérő mandzsettája
Ha megvagyunk, tulajdonképpen kezdődhet is az óra rendeltetésszerű használata és megismerése. A rendszerben könnyű eligazodni: oldalra lapozgatva jönnek a főbb programok, az egészséggel kapcsolatos lehetőségeknél pedig mindig kapunk leírásokat, mit is csinálhatunk és hogyan is kell csinálni.
A korona megnyomásával egy ikonokból összeálló alkalmazásmenüt kapunk. Ennek kiismeréséhez némileg több idő kell, ugyanis számos kisebb app található itt. Kérdés, hogy ezek közül néhánynak (pl. a számológépnek) valóban van-e létjogosultsága.
A kérdést nemcsak azért tesszük fel, mert aligha akad bárki is, aki az 1,82 colos átmérőjű felületen matekozni kezd, hanem leginkább azért, mert a Huawei Watch D2 egy párosított telefon nélkül nem több egy egészségőrnél. Önálló internetkapcsolatra nem képes, a kültéri sportoknál a megtett távról pedig kénytelen a telefon gyűjteni a helyadatokat a Huawei által támogatott Petal Maps androidos támogatásának hiányában. Az óra ezek mellé rakja az eltelt idő alapján a sebességértékeket, valamint más infókat, mindezt részletesen pedig a Huawei Egészség alkalmazásban nézhetjük meg.
Nyomon követhetőek a sportoláshoz, aktivitáshoz kapcsolódó adatok
Mivel a telefonnak kéznél kell lennie, majdnem mindegy az is, hogy van beépített hangszórója és zenelejátszója az órának. A rendszer azonban csak előre letöltött hangfájlokkal dolgozik, a népszerű zenestreaming-szolgáltatások nincsenek integrálva a Watch D2-be. Miért is lennének egy net nélküli kütyübe?
A Watch D2 IP68-as minősítést kapott, azaz ellenáll a pornak, és elvileg hosszabb időt is kibír egyméteres víz alatti mélységben. Az már az IP68 szabvány tág határai miatt mondható, hogy úszni azért nem érdemes az órával, erre a gyártó is felhívja a figyelmet. A Watch D2 gyenge pontja nedvességi szempontból a hangszóró, de a beragadó folyadékot egy szárítóprogram elindításával kirezgeti magából az óra.
Ennek az okosórának az erőssége az, amiben nem szorul telefonos segítségre, azaz amiért tényleg okosnak lehet nevezni. Két ilyen kiemelkedő tényező van. Az egyik a rendkívüli üzemidő, a másik pedig az, amit egészségfigyelő kütyüként tud.
Ami az előbbit illeti, normál használat mellett – benne 24 órás vérnyomásméréssel és több alkalommal aktívan monitorozott sportolással – 9-10 napig bírta a teljes lemerülésig. Segíti a hosszú üzemidőt a beépített környezetifény-érzékelő, a kijelző fényerejének szabályozását így az órára is bízhatjuk. A maximális fényerő 1500 nit lehet.
Az 524 mAh-s telep vezeték nélküli megoldással tölthető, egy mágnes tapasztja a felületeket megfelelő helyre. A teljes feltöltés viszonylag hosszú időt vesz igénybe, 100-120 percet, de pár naponta kibírunk ennyit nélküle.
Mágnesesen tapad a vezeték nélküli töltő
Ennél is fontosabb, hogy amikor teljes körű egészségmenedzsmentről beszél az óra kapcsán a Huawei, azt tényleg el lehet hinni. Akár 9 egészségügyi mutató adatait figyelhetjük a csuklónkon vagy a mobilunkon. A véroxigénszintet, a bőrhőmérsékletet és a stressz-szintet a hátlap szenzoraival állapítja meg a rendszer, de a pulzusszámhoz és az artériás érfalmerevség-méréshez az elektródához kell érintenünk ujjbegyünket. Kapunk tanácsokat az alvással kapcsolatban, valamint a mozgási célokra is figyelmeztet bennünket a rendszer, időnként passzív-agresszív stílusban, hogy ideje lenne összekapni magunkat.
A legnagyobb dolog mégis a vérnyomásmérés. Papíron 3 Hgmm eltérésen belül van az óra által mért érték a hagyományos, bevizsgált és elismert vérnyomásmérőkétől, ráadásul mérete és tömege töredéke azokénak. A nap 24 órájában használható, és még éjszakai is képes mérni, ha épp forgolódással, mozgással nem zavarjuk meg a munkáját. Ezt egyébként érzékeli is a Watch D2, az ilyen mérésekkel nem számol az eredmények között.
Dolgozik a vérnyomásmérő
A Huawei Watch D2 kapcsán talán a legfájóbb az ár. Az általunk is tesztelt fekete fluoroelasztomer-szíjas verzió ajánlott bruttó fogyasztói ára 164 990 Ft lesz, de akinek fehér bőrszíjas kell belőle, az 179 990 Ft-tal lesz szegényebb. Ezek az árak az új Apple Watch környékén mozognak, ám az almás kütyü önállóan, mobiltól távol is megállja a helyét.
Olyan orvosi tudással azonban semmi más nem rendelkezik még a piacon, mint a kínai okosóra. A Watch D2 nemcsak európai, de magyar egészségügyi tanúsítvánnyal is rendelkezik, és ez lehet elterjedésének mentőöve. Az óra ugyanis elszámolható lesz egészségpénztári kártyára.
A korona alatt található a szenzor, mely személyre szabható funkciójú gyorsgombként is működik
Ez nemcsak finanszírozási kérdés miatt pozitív hír, hanem azért is, mert a kütyüben megvan a potenciál, hogy érdemben javítson a magyarok egészségi állapotán. Magyarországon a felnőtt lakosság 40 százalékát, 3,4 millió embert érint a hipertónia, azaz a magas vérnyomás betegsége, 2019-ben pedig 10 ezren bele is haltak ebbe a WHO adatai szerint.
Jelenleg az érintettek töredéke foglalkozik ezzel a problémával. Ez az arány azonban minden bizonnyal javulna, ha azt mondanánk, egy közel sem tökéletes, de igen jó okosóra segítségével figyelhetnének magukra. Szerencsére a Magyarországon működő legnagyobb egészségpénztárak többsége már megerősítette a támogatás kérdését, a lista pedig várhatóan tovább bővül majd.