Ha az olaszországi Lombardiában található Curtatone településére tévedsz, akkor van egy titkos tippünk: mindenképp menj be a Santuario Della Beata Vergine Maria Delle Grazie templomba, mert olyat fogsz látni, amitől tátva marad a szád.
Hogy a krokodil hogyan került a templomba, azt egyelőre senkinek nem sikerült megfejteni, de rendeltetése vallási szimbolikához köthető.
Az ókorban a kereszténység az olyan hüllőszerű lényeket, mint a kígyók, sárkányok és krokodilok a gonosszal hozták összefüggésbe, akár az ördög megszemélyesítőjeként, akár egyszerűen olyan állatként, amely az embereket a bűn útjára vezeti. Így a templom boltozatán magasra láncolt kígyó egyszerre szolgált figyelmeztetésként a templomba járók számára, egyben a jónak a gonosz felett aratott győzelmének szimbólumaként is.
Kattints a képre, galéria nyílik!
Bár elsőre akár műanyag kelléknek is tűnhet, ez bizony egy valódi, bebalzsamozott nílusi krokodil (Crocodilus niloticus), amelyről úgy vélik, hogy legalább 500 éves, maga a templom pedig a 13. században épült. Az évek során számos legenda keringett az állat eredetéről Lombardiában, de a két legnépszerűbb egy helyi állatmenhelyről és két bátor testvérről szól, akik megküzdöttek az állattal.
Egyesek szerint a krokodilt azután fogták be és ölték meg, miután megszökött a Francesco Gonzaga birtokán lévő egzotikus magánállatkertből.
Míg mások azt állítják, hogy az állat egy napon megtámadott egy testvérpárt, akik a Mincio folyó partján pihentek. Egyikük a Szent Szűz segítségét kérte, és egy késsel felfegyverkezve rontott neki, és megölte a krokodilt.
Egy másik helyi legenda szerint a krokodil egy cirkuszi ketrecből szabadult ki, majd Szűz Mária is megáldotta az emberi beszéd képességével.
Akár hiszünk ezekben a történetekben, akár nem, a Santuario Della Beata Vergine Maria Delle Grazie templomban függesztett krokodil mindenképpen elképesztő látványosság. A papok és szerzetesek állatpreparátori képességeiről is tanúskodik, akiknek az volt a feladatuk, hogy a krokodilt megfelelő állapotban tartsák ennyi éven keresztül.
Kattints a képre, galéria nyílik!
Érdekes módon nem ez az egyetlen olasz templom, ahol valódi krokodil van kiállítva: a maceratai Santa Maria delle Vergini és a Ponte Nossa-i Santuario della Madonna delle Lacrime templom is rendelkezik kitömött krokodillal.