Olyan forradalmi technológiát dolgoztak ki a Sanghaji Tudományos és Műszaki Egyetem kutatói, amely lehetővé teszi 1 petabit, vagyis 200 000 gigabájt adat 3D-s tárolását egy DVD-méretű optikai lemezen. A korábbi, mára már elavult megoldással ellentétben itt nem egyetlen információs rétegre kerülnek az adatok, hanem akár száz adatréteg írására és olvasására is lehetőség nyílik. A szakemberek Nature folyóirat hasábjain nemrég megjelent tanulmányban rántották le a leplet az újításról.
Csak viszonyításképpen, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár online katalógusa alapján összesen 912 780 könyvvel rendelkezik, melyek digitális e-book formában darabonként hozzávetőlegesen 1-3 megabájt méretűre tehetőek, de legyünk nagyvonalúak, és számoljunk hárommal. Ez 2 738 340 megabájt, vagyis 2738,3 gigabájt adatot jelent. Egy gyors fejszámolással megkapjuk tehát, hogy erre az új lemezre nagyjából hetvenháromszor férne el a Szabó Ervin Könyvtár teljes digitalizált könyvállománya, és még a kerekítéskor elhagyott tizedesvessző mögötti adatmennyiséggel is egy életre lefoglalhatnánk magunkat.
Ekkora kapacitás elérése ilyen kis méretben a korábban rendelkezésre álló technológiákkal nem volt megvalósítható, ezért a kutatóknak egy teljesen új anyagot kellett létrehozniuk, melyeket AIE-DDPR-nek neveztek el. Ebből a különleges, átlátszó matériából aztán egy rendkívül vékony filmréteget képeztek, mely lehetővé teszi a precíz, nanorészecske-méretű, femtoszekundumos lézersugarakkal történő adatrögzítést.
Legyen szó a szerény, 1,44 MB-os floppyt felváltó, 700 megabájtos CD-ről, a 4,7 gigabájtos DVD-ről, vagy a lehengerlő, 50 gigás kétrétegű Blu-ray-lemezről, ilyen léptékű technológiai ugrással még nem találkozhattunk korábban.
Azért korai lenne még kukázni hűséges HDD/SSD merevlemezeinket, hisz idő lesz, míg az új technológiával készült lemezek kereskedelmi forgalomba kerülnek. Ám amint ez megtörténik, az teljesen megreformálja majd az adattárolást, csökkentve ezzel a tech iparág globális ökológiai lábnyomát, egy sokkal fenntarthatóbb és zöldebb jövő felé vezetve minket.