Idén szeptember 9-ét írhatták be pirossal a naptárjukba az Apple-rajongók, mellé pedig a Glowtime szócska kerülhetett. Ez volt az Apple azon eseményének jelszava, melyen hivatalosan is bemutatták a világnak az iPhone 16-os modellcsaládot. Azért beszélünk modellcsaládról, mert ezúttal sem egy készülékről rántották le a leplet: ismét eltérő méretű és tudású készülékek közül lehet válogatni.
A ragyogás, amire az angol név is utalt, végül egy, az alapjaitól újjáépített iPhone-ban csúcsosodott ki. A 16-os mobilban fontos szerepet kapott az Apple Intelligence, az almások júniusban bejelentett saját mesterségesintelligencia-platformja.
Kívülről a legnagyobb újítás, hogy a hátsó kamerasziget területe lecsökkent: a kétlencsés alapverzió 48 és 12 megapixeles “szemei” egymás alá kerültek. Bal oldalt a hangerőgombok fölé egy teljesen személyre szabható akciógomb került, míg jobbra egy, dedikáltan a fotózáshoz készült kameragomb. Utóbbi egyben érintésérzékeny felület is, melyet simogatva zoomolni lehet, vagy épp felvételeket gyorsan megosztani másokkal.
Strapabíróbb lett a 6,1, illetve 6,7 colos készülék – utóbbi az iPhone Plus: a gyártó állítása szerint alumíniumkülseje mellett kerámia-üvege is a 50 százalékkal ellenállóbb korábbiaknál, emellett víz- és porálló.
A mobil belsejében egy vadiúj chip, az A18 néven futó egység dolgozik majd. Ezt már kapásból úgy tervezték, hogy bírja és kiszolgálja a mesterséges intelligencia által rá osztott feladatokat. Mindemellett energiatakarékos is a márka szerint, azaz nem meríti olyan durván a telepet, amikor egyedi emojit rajzoltatunk vele a chathez, vagy fényképeink között keresünk szöveges utasítással.
A mesterséges intelligencia arra is képes lesz, hogy egy gyors fotó elsütésével a mobil gazdája rákeressen bizonyos dolgokra. Legyen az a példa szerint akár egy kutyafajta, egy plakát alapján egy esemény vagy a cégér alapján egy étterem. Innen már rövid úton lehet helyet foglalni vagy épp jegyet venni. Ezt a funkciót Visual Intelligence-nek hívják, és az év későbbi részében válik elérhetővé.
Fotós téren az Apple arra büszke leginkább, hogy az iPhone 16-tal gyengén megvilágított közegben is jól lehet fotózni. Lehet akár olyan képeket is készíteni, mely a márka okosszemüvegén, az Apple Vision Pro-n, 3D-ben is élvezhető több szögből. Ritkábban esik szó arról, hogy az iPhone mekkora játékgép is, de a bemutatón erről is volt röviden szó.
De mitől is magyar az új iPhone? Attól, hogy az első, globális reklámot részben Budapesten forgatták hozzá. Több helyszín is felismerhető, még ha csak rövid ideig is bukkannak fel. A figyelmesek kiszúrhatták a Hősök terét, a 4-es metró belsejét és az Árpád hidat is. Igaz, Budáról nem Pestre, hanem egy globális metropoliszba repülünk át a rövidfilm végén.
Akinek pedig mindez nem elég, annak ott a még többet tudó iPhone 16 Pro és Pro Max 6,3 és 6,9 colos méretükkel, a legnagyobb kijelzőkkel az almás mobilok történetében. Hátsó részükön a három lencse miatt itt maradt az elmúlt években hagyományossá vált, négyzet alapú kamerasziget, belül azonban nagyobb az akksi és az A18 chip is egy továbbfejlesztett, Pro verzió.
A telefon mellett az esemény további fontos szereplői a szintén megújult Apple Watch okosóra 10. szériás darabja, illetve az új Airpods 4 voltak. Előbbi nagyobb kijelzőt kapott, miközben minden korábbinál vékonyabb és könnyebb lett, akár titánból is készülhet a háza, és töltése is felgyorsult: fél óra alatt 80 százalékra tölthető, teli teleppel pedig 18 órát bír. Hangszórók is kerültek rá, így önmagában is képes hang kiadására.
Megkapta a Watch is azt a tudást, amivel korábban a Samsung is előrukkolt okosórájánál. A beépített érzékelők felismerik, ha esetleg alvási apnoé gyötri az óra viselőjét. Mint a telefonnál, a Watchból is készül fejlettebb verzió, de ez az óra, a sportolást komolyabban vevőknek szóló Ultra 2 fizikailag nem változott. Az újdonságot új, fekete szín és szíj jelenti.
Az Airpods 4 formailag is megújult, a megfelelő alakhoz több ezer fület szkenneltek be és analizáltak. Ebből született meg a végső forma, mely aktív zajszűréssel és anélkül is rendelhető. Naná, hogy ezekből is van még fejlettebb verzió: az AirPods Pro 2 nagy dobása, hogy koncerteken füldugóként, egyébként pedig hallásfelmérő eszközként is lehet használni, ezekről pedig orvosi tanúsítvánnyal is rendelkezik a cég, illetve a termék.
Az iPhone 16 – elődjéhez hasonlóan – 400 ezer forintról indul 6,1 colos kijelzővel, a 6,7 hüvelykes iPhone 16 Plus 450 ezerért előrendelhető szeptember 13-ától. Ennyiért 128 GB tárhelyet kapunk: a 256 GB-ért további 50, az 512 GB-ért további 150 ezret kérnek. A Pro 500, a Pro Max 600 ezer forintos árral indul szintén 128 GB memóriával. Itt már van 1 TB tárhellyel elérhető változat is 800 ezer forintért.
Az Apple Watch Series 10, a Watch Ultra 2, az AirPods 4 és az AirPods Pro 2 már előrendelhetőek, mutatjuk táblázatban áraikat:
Termék | Indulóár (Ft) |
Watch Series 10 | 190 000 |
Watch Ultra 2 | 380 000 |
AirPods 4 | 60 000 |
AirPods 4 aktív zajszűréssel | 85 000 |
AirPods Pro 2 | 115 000 |