A huszonévesek többsége ugyanolyan biztonságosnak tartja digitalizált kártyával történő telefonos vagy okosórás fizetést, mint a hagyományos bankkártyás tranzakciókat – derült ki a K&H legfrissebb felméréséből. A két évvel korábbihoz képest többen gondolják azt, hogy a bankok bankkártyái biztonságosabbak a fintech cégek kártyáinál. Egyben kijelölték az “irányt” a fizikai bankkártyáknak.
Az elektronikus fizetési megoldásokat a fiatalok többsége alapvetően biztonságosnak tartja, így az ő költéseik is hozzájárultak ahhoz, hogy az első negyedévben – a jegybank adatai szerint – a bankkártyás vásárlások száma 11,5 százalékkal nőtt éves szinten, az értéket tekintve pedig 10,7 százalékos volt a bővülés.
A hazai bank felmérés szerint az idei második negyedévben a 19-29 éves korosztály tagjainak 72 százaléka szerint az okostelefonos vagy okosórás digitalizált kártyával való fizetés ugyanolyan biztonságos, mint a fizikai kártyás megoldás. Ez nagyjából megfelel a 2022-es kutatás eredményének. Ugyanakkor nagyon sokan – a válaszadók 70 százaléka – azon a véleményen vannak, hogy a bankok által kibocsátott kártyákat biztonságosabb használni, mint a fintech cégek kártyáit.
Két éve még csak 61 százalékuk mondta ezt. A növekedésben szerepet kaphatott, hogy valamivel óvatosabbak lettek a fiatalok a fintech bankkártyákkal kapcsolatban, de egyértelmű változásról még korai lenne beszélni. A fiatalok szerint a mobilalkalmazáson keresztül történő fizetés a kényelem szempontjából is megfelel a bankkártyás vásárlásnak.
A megkérdezettek 69 százaléka úgy véli, hogy pár éven belül a mobileszközök átveszik a bankkártyák szerepét a fizetésben, ami nagyságrendileg megegyezik a 2022-es felmérés eredményével.
A fiatalok alig több mint fele, 53 százaléka a kriptovaluták térnyerését tartja valószínűnek, ez szintén összhangban van a korábbi értékkel. A dolgozó fiatalok 58 százaléka várja a kriptók előretörését, míg a diákoknak csak a 43 százaléka jósolja ugyanezt.